Connect with us

Fotbal Intern

Cupa României Feminin// A fost stabilit programul meciurilor din faza grupelor

Federația Română de Fotbal a stabilit ca faza grupelor din Cupa României feminin să se dispute în perioada Martie-Mai 2024, cu partide pe 20 martie, 17 aprilie și 8 mai. 

În această etapă a competiție intră și echipele din SuperLiga Feminină (8), alături de cele 4 echipe calificate din tururile anterioare. Cele 12 echipe sunt împărțite în 3 grupe a câte 4 echipe în funcție de grupele valorice astfel:

  • Grupa A valorică: Universitatea Cluj, Politehnica Timișoara, FK Csikszereda Miercurea Ciuc, ACS Banat Girls
  • Grupa B valorică: CSM Alexandria, ACS Tg. Mureș 1898, CS Gloria 2018 BN, Farul Constanța
  • Grupa C valorică: ACS Vasas Femina FC, FC Rapid 1923 SA, Universitatea Craiova, Asociaţia Athletic CS United Bihor

Programul grupelor Cupei României Feminin, ediția 2023/24

 GRUPA A 

Etapa 1

  • 20 martie, ora 15:00 Universitatea Cluj – ACS Banat Girls
  • 20 martie, ora 15:00 Politehnica Timișoara – AFK Csikszereda

Foto// Poli Timișoara vs „U” Cluj

Etapa 2

  • 17 aprilie, ora 17:00 AFK Csikszereda – ACS Banat Girls
  • 17 aprilie, ora 17:00 Universitatea Cluj – Politehnica Timișoara

Etapa 3

  • 8 mai, ora 18:00 Politehnica Timișoara – ACS Banat Girls
  • 8 mai, ora 18:00 Universitatea Cluj – AFK Csikszereda

 GRUPA B 

Etapa 1

  • 20 martie, ora 15:00 CSM Alexandria – Farul Constanța
  • 20 martie, ora 15:00 ACS Tg. Mureș 1898 – CS Gloria 2018 Bistrița – Năsăud

Foto// Farul Constanța

Etapa 2

  • 17 aprilie, ora 17:00 CS Gloria 2018 Bistrița – Năsăud – Farul Constanța
  • 17 aprilie, ora 17:00 CSM Alexandria – ACS Tg. Mureș 1898

Etapa 3

  • 8 mai, ora 18:00 ACS Tg. Mureș 1898 – Farul Constanța
  • 8 mai, ora 18:00 CSM Alexandria – CS Gloria 2018 Bistrița – Năsăud

Foto// Gloria Bistrița

 GRUPA C 

Etapa 1

  • 20 martie, ora 15:00 ACS Vasas Femina – Rapid București
  • 20 martie, ora 15:00 Athletic CS United Bihor – Universitatea Craiova

Foto// Universitatea Craiova

Etapa 2

  • 17 aprilie, ora 17:00 Universitatea Craiova – Rapid București
  • 17 aprilie, ora 17:00 Vasas Femina – Athletic CS United Bihor

Etapa 3

  • 8 mai, ora 18:00 Athletic CS United Bihor – Rapid București
  • 8 mai, ora 18:00 Vasas Femina – Universitatea Craiova

Meciurile se vor disputa în sistemul ”fiecare cu fiecare” într-o singură manșă, pe terenul echipei mai bine clasate în sezonul precedent. Se califică mai departe în semifinale primele două clasate în Grupa A + locurile 1 din grupele B și C.

De citit și:

FRF și M.E.: 5 noi clase de fotbal pentru fete vor fi înființate anul acesta în orașele Bistrița, Buzău, Pitești, Târgu Mureș și Timișoara

Advertisement

More in Fotbal Intern