Connect with us

Fotbal Intern

Se reia Liga 2// Opt echipe alterează competiția!// Slobozia și Miercurea Ciuc pot ajunge în premieră istorică în SuperLiga

Liga 2 Casa Pariurilor se reia mâine, joi 22 februarie, cu partida Concordia Chiajna vs Ceahlăul Pitra Neamț, programată în cadrul rundei a 16-a, de la ora 19.30, și va putea fi urmărită pe canalele DigiSport și Prima Sport.

Din actualul sezon regular 2023-2024 au mai rămas de disputat patru etape. Apoi, urmează meciurile din grupele de play-off și play-out, în urma cărora se vor decide promovatele în prima ligă, respectiv retrogradatele în Liga 3.

Primele două clasate din play-off vor promova direct în L1, în vreme ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa baraj cu ocupantele locurilor 13 și 14 din play-out-ul primului eșalon.

DE-A DREPTUL JENANT…

Opt echipe nu au drept de promovare în L1 din cauza formei lor de organizare, iar acestea sunt CSA Steaua București, CSC 1599 Selimbar, CSM Slatina, CSM Reșita, CSC Dumbrăvița, Corvinul Hunedoara, CSM Alexandria și CS Tunari!

În acest context, din restul participantelor, o categorie e constituită din formații ce reprezintă localități care au simțit deja aerul din L1, fie prin actualele cluburi, fie prin altele care au dus comunitățile respective în competiția supremă din fotbalul nostru intern.

Aici este vorba de CS Mioveni, ACS Viitorul Pandurii Tg. Jiu, Gloria Buzău, Concordia Chiajna, Ceahlăul Piatra Neamț, Chindia Târgoviște, ACS FC Argeș Pitești, Metaloglobus București, Progresul Spartac București.

Mai rămân trei orașe pentru care participarea în L1 ar fi un debut istoric, dar Unirea Dej este la 13 puncte distanță de ultimul loc pentru play-off, ocupat în prezent de Viitorul Pandurii, cu 4 runde înainte de finalul sezonului regular.

SLOBOZIA și MIERCUREA CIUC!

Așadar, doar Unirea Slobozia și Csikszereda Miercurea Ciuc sunt echipele care își pot duce orașele, pentru o premieră istorică, în L1 acest an!

Ialomițenii pregătiți de Adrian Mihalcea sunt momentan pe locul 3, la un punct de liderul CSC Șelimbăr și la egalitate de puncte cu Corvinul Hunedoara, ambele fără drept de promovare, după cum spuneam. Așadar, culoar interesant și oportunitate majoră pentru Slobozia de a scrie istorie la propriu!

Până acum, cea mai bună clasare pentru fotbalul din Slobozia o reprezintă locul 3 în Liga 2 din sezonul 2013/2014, tot prin clubul-fanion Unirea.

Pentru Miercurea Ciuc, prima luptă în drum spre performanța-reper se duce spre câștigarea unui loc în play-off. Csikszereda e la un punct sub Viitorul Pandurii (locul 6), dar într-o cursă aprigă, la egalitate cu CSA Steaua, Ceahlăul și Chiajna și cu doar un punct peste Chindia!

Formația din Harghita, pregătită de fostul mijlocaș rapidist Robert Ilyes, are cea mai bună clasare all-time pentru Miercurea Ciuc, un loc 5 la finalul Ligii 2 din sezonul 2020/2021.

Federația Română de Fotbal a comunicat programul primelor două runde din 2024, etapele 16 și 17. Vezi programul și  meciuri alese de deținătorii de drepturi TV pentru a fi televizate.

LIGA 2// PROGRAM RUNDA 16-a

Joi, 22 februarie 2024, ora 19:30

Concordia Chiajna – Ceahlăul Piatra Neamţ – DigiSport, PrimaSport

Sâmbătă, 24 februarie 2024, ora 11:00

CSC Dumbrăviţa – Unirea Slobozia – FRF.tv

Corvinul Hunedoara – CSM Slatina

CSM Reșița – Steaua

CS Mioveni – CSM Alexandria

CS Tunari – Unirea Dej

Sâmbătă, 24 februarie 2024, ora 11:30

Chindia Târgovişte – Metaloglobus Bucureşti – DigiSport, PrimaSport

Duminică, 25 februarie 2024, ora 14:00

Progresul Spartac – Gloria Buzău

Duminică, 25 februarie 2024, ora 17:00

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSC Şelimbăr – DigiSport, PrimaSport

Luni, 26 februarie 2024, ora 17:00

K Miercurea Ciuc – Campionii FC Argeş – DigiSport, PrimaSport

CLASAMENT

1. CSC Șelimbăr  15  9 5 1  17-8  32

2. Corvinul  15  9 4 2  23-11  31

3. Unirea Slobozia  15  9 4 2  15-6  31

4. CS Mioveni  15  7 5 3  17-8  26

5. Gloria Buzău  15  7 4 4  19-17  25

6. Viitorul Pandurii  15  5 8 2  15-13  23

7. CSA Steaua  15  5  7 3  29-18  22

8. Concordia 15  5 7 3  21-12  22

9. Ceahlăul  15  6 4 5  22-14  22

10. FK Miercurea-Ciuc  15  6 4 5  13-12  22

11. Chindia  15  5 6 4  20-11  21

12. CSM Reșița  15  5 5 5  23-23  20

13. CSM Slatina  15  5 5 5  14-14  20

14. CSC Dumbrăvița  15  5 4 6  16-17  19

15. FC Argeș  14  4 6 5  14-12  18

16. Metaloglobus  15  4 6 5  15-20  18

17. CS Tunari  15  2 6 7  14-29  12

18. Unirea Dej  15  3 1 11  10-28  10

19. CSM Alexandria  15  2 2 11  9-23  8

20. Progresul Spartac  15  0 1 14  8-38  1

LIGA 2// PROGRAM RUNDA 17-a

Vineri, 1 martie 2024, ora 17:00

Gloria Buzău – Corvinul Hunedoara – DigiSport, PrimaSport

Sâmbătă, 2 martie 2024, ora 11:00

Metaloglobus Bucureşti – Concordia Chiajna

Unirea Dej – Chindia Târgovişte

CSM Alexandria – CS Tunari

CSM Slatina – CSM Reșița – FRF.tv

Campionii FC Argeş – Progresul Spartac

Ceahlăul Piatra Neamţ – CSC Dumbrăviţa

Sâmbătă, 2 martie 2024, ora 11:30

Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc – DigiSport, PrimaSport

Duminică, 3 martie 2024, ora 12:00

CSC Şelimbăr – CS Mioveni – DigiSport, PrimaSport

Marți, 5 martie 2024, ora 19:00

Steaua – Viitorul Pandurii Târgu Jiu – DigiSport, PrimaSport

 

More in Fotbal Intern