Connect with us

Din Voleu

S-au tras la sorți duelurile pentru barajul de promovare în Liga 3 și etapa interjudețeană U17 și U19

Marți, 6 februarie, la Casa Fotbalului s-au stabilit, prin tragere la sorți, duelurile pentru barajul de promovare în Liga 3, ediția 2024-2025..

Conform Hotărârii Comitetului Executiv din 29 mai 2014, promovează din Liga 4 în Liga 3, campionatul ediţiei 2024/2025, cele 21 de echipe câştigătoare ale jocurilor de baraj dintre cele 42 de campioane judeţene declarate de AJF/AMFB.

Jocurile se desfăşoară în sistem eliminatoriu, tur – retur, pe 16 iunie 2024, ora 18:00, respectiv 23 iunie 2024, ora 17:30.

  • Regiunea 1: Botoșani – Iași, Suceava – Vaslui, Neamț – Bacău
  • Regiunea 2: Bihor – Maramureș, Bistrița-Năsăud – Satu Mare, Cluj – Sălaj
  • Regiunea 3: Brașov – Alba, Sibiu – Harghita, Mureș – Covasna
  • Regiunea 4: Mehedinți – Gorj,  Caraș-Severin – Timiș, Arad – Hunedoara
  • Regiunea 5: Olt – Vâlcea, Argeș – Teleorman, Dâmbovița – Dolj
  • Regiunea 6: Ilfov – București, Călărași – Ialomița, Giurgiu – Prahova
  • Regiunea 7: Vrancea – Buzău, Brăila – Tulcea, Galați – Constanța

Întrucât a fost eliminat principiul avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri de baraj, egalitatea se menţine, la puncte și golaveraj, jocul retur se va prelungi cu două reprize de câte 15 minute. În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare, în conformitate cu Legile Jocului.

Evenimentul a fost urmat de tragerea la sorți a primului tur din cadrul etapei interjudețene a campionatelor U17 și U19 județene.

Etapa Interjudețeană prevede trei tururi eliminatorii, într-o singură manșă, programate pe 26 mai, 2 iunie, 9 iunie 2024.

Etapa interjudețeană U19, primul tur:

  • Regiunea 1: Bacău – Vaslui, Suceava – Neamț, Botoșani – Iași
  • Regiunea 2: Satu Mare – Cluj, Maramureș – Bistrița-Năsăud, Bihor – Sălaj
  • Regiunea 3: Covasna – Brașov, Mureș – Harghita, Alba – Sibiu
  • Regiunea 4: Arad – Mehedinți, Caraș-Severin – Timiș, Gorj – Hunedoara
  • Regiunea 5: Dâmbovița – Vâlcea, Teleorman – Olt, Dolj – Argeș
  • Regiunea 6: București – Ilfov, Călărași – Giurgiu, Prahova – Ialomița
  • Regiunea 7: Buzău – Brăila, Constanța – Tulcea, Galați – Vrancea

Etapa interjudețeană U17, primul tur:

  • Regiunea 1: Neamț – Botoșani, Bacău – Suceava, Vaslui – Iași
  • Regiunea 2: Cluj – Bihor, Satu Mare – Bistrița-Năsăud, Maramureș – Sălaj
  • Regiunea 3: Brașov – Mureș, Sibiu – Harghita, Covasna – Alba
  • Regiunea 4: Timiș – Arad, Mehedinți – Hunedoara, Caraș-Severin – Gorj
  • Regiunea 5: Teleorman – Vâlcea, Dâmbovița – Dolj, Argeș – Olt
  • Regiunea 6: Prahova – Călărași, Ilfov – Ialomița, București – Giurgiu
  • Regiunea 7: Galați – Constanța, Vrancea – Tulcea, Brăila – Buzău

 

More in Din Voleu