Vinerea trecută, la nici 30 de minute de la încheierea partidei Politehnica Iași vs UTA, scor 1-0, s-a aflat că mijlocașul brazilianul Luis Phelipe (23 ani), starul formației moldovene, a fost vândut la FCSB. Vestea a dat-o patronul formației bucureștene, care a divulgat și suma de transfer: 200.000 de euro+20% dintr-un alt transfer.
Suporterii Politehnicii Iași s-au arătat revoltați de cedarea jucătorului la FCSB, dar mai ales de „mărunțisul” pentru care a fost vândut, și au luat cu asalt rețele de socializare.

Florin Briaur (manager Poli Iași): „Avem nevoie de 900.000 de euro pentru a închide anul pe zero!”
Managerul Politehnicii Iași, Florin Briaur, a declarat pentru media locală (n.red. ziaruldeiași.ro), că vânzarea lui Phelipe la FCSB era absolut necesară.
„La ora actuală, avem datorii importante. Vineri se va ajunge iarăși la două salarii restante. Nu am plătit primele de promovare și nici mai multe bonusuri de rezultat din acest sezon. Avem datorii la stat, la furnizori și față de doi foști angajați care au câștigat procesele pe care le-au intentat clubului.
Dacă mai punem și împrumutul făcut de domnul Șfaițer (n.red. președintele clubului), cu ajutorul căruia am depășit un alt moment delicat, și datoriile scadente în 2024, de 800 000 de euro, avem nevoie de aproape 2 milioane de a ajunge pe zero.
Noi ne mai bazam în acest an doar pe 150 000 de euro, proveniți de la Consiliul Local Iași, din prima rată a drepturilor de televizare, pe unele sponsorizări și pe vânzări de bilete. Dacă nu-l dădeam pe Luis Phelipe, eram într-o situație fără ieșire. Cu banii obținuți, putem ieși din încercuire. Achităm datoriile presante și rostogolim unele restanțe spre 2024, când ne bazăm pe alte surse de finanțare.
Noi avem un plan prin care vom fi un club curat la finalul lui 2024. Sper să ne iasă toate și pe viitor să nu mai fim siliți să vindem jucători pentru a nu intra în blocaj.”, a declarat managerul Politehnicii Iași, Florin Briaur.
Pănâ la finalul anului, Politehnica Iași mai are de jucat cu Universitatea Craiova, deplasare – runda a 20-a, sâmbătă, 16 decembrie, și pe teren propriu cu FCSB, partidă programată marți, 19 decembrie.
Fotbal Intern
Oficial// Sepsi a transferat un fundaș dreapta brazilian
Fotbal Intern
Oficial// Oțelul Galați – transferul cu numărul 5!
Fotbal Intern
Oficial// Petrolul a ajuns la transferul cu numărul 7
Cupa Romaniei 2024/2025
Cupa României Betano – Start în grupele fazei regionale!/ Vezi rezultatele înregistrate
Ultimele Stiri
-
Din Voleu
/ 6 ore agoOficial// Al doilea transfer al zilei perfectat de Sepsi Sfântu Gheorghe
La două ore după ce a anunțat transferul fundașului brazilian Gustavo Cascardo (29 de...
-
Fotbal Intern
/ 10 ore agoOficial// Sepsi a transferat un fundaș dreapta brazilian
Sepsi Sfântu Gheorghe a perfectat transferul fotbalistului brazilian Gustavo Cascardo (29 de ani), ultima...
By Bogdan Badiu -
Din Voleu
/ 13 ore agoOficial// Se retrage fără tam-tam și focuri de artificii
Mihai Stoica – președintele Consiliului de Administrație al FCSB – a declarat că Vlad...
By Ultras24 -
Fotbal Intern
/ o zi agoMeciuri amicale – duminică, 21 mai 2026// U Cluj pierde în fața Croației U19!/ Victorii pentru CSU Craiova, UTA și Sepsi
Sepsi Sfântu Gheorghe, revenită în SuperLiga României, a întâlnit în primul amical verii, pe...
Cele mai citite
S-au disputat meciurile din manșa tur a barajului de promovare în Liga 3/ Trei partide nu s-au jucatiunie 20, 2026Codin Samoila

