Connect with us

Fotbal Intern

Liga 3// Fluier final în sezonul regular. Vezi care sunt echipele calificate în play-off!// Program+Rezultatele+Clasamente finale

Ultima etapă din sezonul regular Liga 3, sezonul 2023/2024, a început astăzi, vineri 22 martie, cu 8 partide, și va continua sâmbătă. 

În majoritatea celor 10 serii se cunosc formațiile calificate în play-off, respectiv cele care vor evolua în play-out. Vezi programul etapei a 18-a și clasamentele celor 10 serii.

  • Faza a II-a. În fiecare serie se va disputa un play-off (între primele patru clasate) și un play-out (între celelalte 6 echipe).
  • Play-off-ul se va juca în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape (pe baza tabelei Berger de 4).
  • Play-out-ul se va juca în format tur-retur, 10 etape (pe baza tabelei Berger de 6).
  • Locul din clasament final al sezonului regular va da ordinea în tabela Berger corespunzătoare play-off-ului / play-out-ului (ex. locul 1 în sezon este poziția 1 în play-off, locul 5 în sezon este poziția 1 în play-out ș.a.m.d.).

Faza a III-a. În această fază vor participa doar echipe din play-off, 20 în total – primele două clasate în play-off-ul fiecărei serii.

* Se vor disputa două runde de baraj:
Runda semifinală – cele 20 de echipe vor fi împerecheate în 10 dueluri în dublă manșă, după cum urmează (echipele de pe locurile 1 vor fi gazde în retur):

B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9

Runda finală – cele 10 câștigătoare ale primei runde vor fi împerecheate în 5 dueluri ce vor fi decise în dublă manșă, după cum urmează (gazda meciului tur va fi decisă prin tragere la sorți):

Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10

Cele 5 învingătoare ale rundei finale vor evolua în sezonul 2022-2023 al Ligii 2.

Retrogradează ultimele două clasate din play-out-ul fiecărei serii împreună cu echipa de pe locul 4 din play-out cu cea mai slabă linie de clasament.

 

SERIA 1 – Runda 18

Rapid Brodoc – CSM Bacău 1-3

Bucovina Rădăuți – Șomuz Fălticeni 1-0

FC Bacău – CSM Vaslui 3-1 (1-1) // Au marcat: Drugă (3 – penalty), Vraciu (52, 62) – Rusu (38)

Foresta Suceava – Aerostar 0-3// Foresta a fost exclusă pentru două neprezentări, iar toate rezultatele din retur au fost transformate în 3-0 pentru adversari.

Știința Miroslava stă. Viitorul Dărăbani a fost descalificată.

SERIA 1 – CLASAMENT

  1. Bucovina  16  9 5 2  26-12  32 puncte
  2. CSM Bacău  16  10 1 5  25-14  31 
  3. Știința Miroslava  16 9 1 6  27-20  28
  4. FC Bacău  16  7 3 6 25-19  24
  5. CSM Vaslui  16  5 6 5  23-21  21
  6. Șomuz Fălticeni  16  5 5 6  23-26  20
  7. Aerostar Bacău  16  4 3 9  15-22  15
  8. Brodoc  16 4 2 10  16-32  14

 

SERIA 2 – Runda 18

CSM Focșani – Hamangia Baia 5-0 (2-0)// Au marcat: Stancu (27), Gorovei (44), Perju (49), Ungurianu (66), Dinu (90)

Metalul Buzău – CSM Râmnicu Sărat 5-0 (2-0)// Au marcat: Moldovan (38), Tudor (45), Borțoneanu (59), Chika (69), Alin Manea (70)

Sporting Liești – Dacia Unirea Brăila 5-0

Unirea Braniștea – Șuțești 4-0

Viitorul Ianca – Voința Limpeziș 2-1

SERIA 2 – CLASAMENT

  1. Metalul Buzău  18  16 1 1  66-6  49 puncte
  2. CSM Focșani  17  14 0 4  58-16  42
  3. Sporting Liești  18  11 2 5  39-28  35
  4. Unirea Braniștea 18  9 3 6  41-27  30
  5. CSM Rm. Sărat  18  9 2 7  47-34  29
  6. Dacia Brăila  18  7 1 10  26-36  22
  7. Hamangia Baia  18  6 1 11  23-72  19
  8.  Voința Limpeziș  18  4 3 11  24-47  15
  9. Viitorul Ianca  18 4 2 12  23-37  14
  10. Șuțești  18  2 1 15  14-58  7

 

SERIA 3 – Runda 18-a

Dunărea Călărași – Gloria Băneasa 2-0 (2-0)// Au marcat: Cârstocea (5), Vîlea (33)

Înainte Modelu – LPS HD Clinceni 1-3 (0-3)// Au marcat: Istrate (71) – Amore (23, 32), Mirică (35)

Agricola Borcea – Recolta Gh. Doja 1-1

Axiopolis Cernavodă – FC Voluntari 2 1-2 (0-1)// Au marcat: Alecu (85)  – Oskara (33, 53)

CS Afumați – Progresul Fundulea 2-1 (1-0)

foto// C.C. – facebook – LPS HD Clinceni – arhivă

SERIA 3 – CLASAMENT

  1. CS Afumați  18  14 3 1  51-16  45 puncte
  2. Dunărea Călărași  18  13 2 3  43-22  41
  3. Agricola Borcea  18  10 4 4  37-24  34
  4. LPS Clinceni  18  10 2 6  41-33  32
  5. Recolta Gh. Doja  18  7 3 8  38-42  24
  6. Gloria Băneasa  18 6 2 10  29-37  20
  7. Axiopolis  18 5 1 12  33-39  16
  8. Înainte Modelu  18  5 1 12  24-37  16
  9. Progresul Fundulea  18  4 3 11  11-37  15
  10. FC Voluntari 2  18 3 5 10  22-42  14

 

SERIA 4 – Runda 17

FC Pucioasa – Păulești 3-2 (0-2)

CS Dinamo – Flacăra Moreni 1-0// A marcat: Năstăsie (24)

CSO Plopeni – ARO Muscel 1-0 (1-0)// A marcat: Minea (16 – penalty)

Tricolorul Breaza – Dunărea Giurgiu 1-1

CS Blejoi – Popești Leordeni 2-3 (2-1)// Au marcat: Tolea (1, 44) – Vlad (8), A. Purice (55), Boiangiu (66)

SERIA 4 – CLASAMENT

  1. CS Dinamo  18  13 2 3   41-14  41 puncte
  2. Popești Leordeni  18  10 7 1  29-16  37
  3. CS Blejoi  18  10 3 5  35-25  33
  4. Dunărea Giurgiu  18  9 2 7  30-29  29
  5. FC Pucioasa  18  7 4 7  24-25  25
  6. Flăcara Moreni  18  6 3 9  26-32  21
  7. CSO Plopeni  18  5 6 7  21-21  21
  8. ARO Muscel  18  3 7 8  15-20  16
  9. Tricolorul Breaza  18  4 4 10  27-40  16
  10. Păulești  18  2 4 12  21-45  10

 

SERIA 5 – Runda 17-a

Câmpulung – Sepsi Sf. Gheorghe 2 4-1 (1-0)// Au marcat: Dumitrescu (38 – penalty), Simon (70 – penalty, 74), Ciaccio (72) – Popovici (58 – autogol)

Cetate Râșnov – Târgu Secuiesc 1-0

Kids Tâmpa Brașov – SR Brașov 1-0 (1-0)// A marcat: Moldovan (27)

Olimpic Zărnești – Odorheiu Secuiesc 2-1 (2-1)// Au marcat: Merloiu (1), Ilie (36) – C. Bud (9)

V. Curita – Unirea Târlungeni 2-2 (1-2)// Au marcat: Șincu (1), Mihalciuc (90) – Jude (21), Coltofeanu (32)

SERIA 5 – CLASAMENT

  1. Câmpulung  18  13 3 2  41-12  42 puncte
  2. Olimpic Zărnești  18  12 4 2  55-23  40
  3. Cetate Râșnov  18  11 4 3  38-19  37
  4. Kids Tampa  18  9 6 3  27-15  33
  5. Odorheiu Secuiesc  18 8 5 5  28-14  29
  6. Tg. Secuiesc  18  5 4 9  16-29  19
  7. Sepsi II  18  5 1 12  25-33  16
  8. V. Curita  18  4 4 10  26-36  16
  9. Unirea Tărlungeni  18  3 4 11  17-46  12
  10. SR Brașov  18  2 1 15  11-57  7

 

SERIA 6 – Runda 18-a

Curțișoara – Cetatea Turnu Măgurele 0-0

Flacăra Horezu – SC Râmnicu Vâlcea 0-1

Sporting Roșiori – Unirea Bascov 0-0

Vedița Colonești – Petrolul Potcoava 2-0 (1-0)

Viitorul Dăești – Călimănești 2-2

foto// facebook -scrmvl

SERIA 6 – CLASAMENT

  1. Cetate Tr. Măgurele  18  11 4 3  39-13  37 puncte
  2. Rm. Vâlcea  18  11 2 5  26-16  35
  3. Vedița Colonești  18  10 3 5  31-18  33
  4. Viitorul Dăești  18  9 5 4  34-28  32
  5. Flacăra Horezu  18  8 2 8  29-27  26
  6. Sporting Roșiori  18  8 2 8  32-27  24
  7. Unirea Bascov  18  5 5 8  15-20  20
  8. Curțișoara  18  5 4 9  17-34  19
  9. Petrolul Potcoava  18  4 4 10 17-28  16
  10. Călimănești  18 2 3 13  12-41  9
  • Sporting Roșiori penalizată cu 2 puncte (Decizie federală)!

SERIA 7 – Runda 18-a

Gilortul Tg. Cărbunești – CSM Deva  2-1 (2-0)// Gheorghe (20), Gîlcescu (24) – Bedea (85 – penalty)

Jiul Petroșani – CS U Craiova 2 0-1

Lupac – Ghiroda&Giarmata Vii 0-2 (0-0)// Au marcat: Trandu (52), Jichici (77)

Turceni – Viitorul Simian 1-2

U Craiova 1948 2 – CSO Filiași 0-2 (0-1)// Au marcat: Zanfir (20 – autogol), Cioablă (68)

SERIA 7 – CLASAMENT

  1. Ghiroda&Giarmata Vii 18  12 4 2  53-21  40 puncte
  2. CSO Filiași  18  12 2 4  50-20  38
  3. CSM Deva  18  9 7 2  44-19  34
  4. Viitorul Simian  18  10 4 4  48-29  34
  5. CS U Craiova 2  18  9 1 8 46-40  28
  6. Gilortul Tg. Cărbunești  18 8 1 9  34-43  25
  7. Lupac  18  6 3 9  30-37  21
  8. Jiul Petroșani  18  6 2 10  29-35  20
  9. U Craiova 1948 2  18  3 2 13  22-59  11
  10. Turceni  18  1 2 15  16-69  5

 

SERIA 8 – Runda 18-a

Avântul Periam – Teuz Cermei 2-0 (1-0)// Au marcat: Viașu (22), Baranyi (72)

FC Bihor – Progresul Pecica 2-0 (2-0)// Au marcat: Băican (2), Jurj (40)

Politehnica Timișoara – Peciu Nou 1-0 (0-0)// A marcat: Olariu (62)

Socodor – Ineu 3-0 (1-0)// Au marcat: Mercioiu (18, 80), Florea (87)

Șoimii Lipova – Phoenix Buziaș 1-3 (0-1)// Au marcat: Dinu (67 – penalty) – Grancea (21, 74 – penalty), Nicolescu (77)

SERIA 8 – CLASAMENT

  1. FC Bihor  18 14 4 0  51-12  46 puncte
  2. Poli Timișoara  18  12 3 3  40-14  39
  3. Peciu Nou  18  11 3 4  37-20  36
  4. Phoenix Buziaș  18  9 5 4  35-26  32
  5. Progresul Pecica  18  9 4 5  36-24  31
  6. Șoimii Lipova  18  7 2 9  30-40  23
  7. Avântul Periam  18  6 1 11  25-38  19
  8. Teuz Cermei  18  3 3 12  15-32  12
  9. Socodor  18  3 2 13  16-45  11
  10. Ineu  18  1 3 14  13-46  6

 

SERIA 9 – Runda 18-a

Târgu Mureș – Industria Galda 0-0

Avântul Reghin – Viitorul Cluj 2-0

ACS Mediaș – Unirea Ungheni 1-2

Metalurgistul Cugir – Unirea Alba Iulia 1-1 (1-1)// Au marcat: Bura (40) – Giurgiu (21 – penalty)

Univ. din Alba Iulia – Gloria 2018 Bistrița 2-0 (2-0)// Au marcat: Niakate (15), Gilyen (21)

SERIA 9 – CLASAMENT

  1. Gloria 2018 Bistrița  18  12 4 2  36-14  40 puncte
  2. ACS Mediaș  18  10 4 4  22-12  34
  3. Unirea Ungheni  18  10 3 5  32-17  33
  4. Univ Alba Iulia  18  9 4 5  31-15  31
  5. Unirea Alba-Iulia  18  8 5 5  28-25  29
  6. Tg. Mureș  18  7 4 7  30-26  25
  7. Metalurgistul Cugir  18  7 3 8  25-33  24
  8. Avântul Reghin  18  3 6 9  20-27  15
  9. Industria Galda  18  1 7 10  20-45  10
  10. Viitorul Cluj  18  1 4 13  9-39  7

 

SERIA 10 – Runda 18-a

Minaur Baia Mare – Sănătatea Cluj 2-0 (0-0)// Au marcat: Vitan (57), Stănescu (88)

Lotus Băile Felix – Minerul Ocna Dej 2-0

CSM Olimpia Satu Mare – Zalău 1-1  (0-1)

SC Olimpia MCMXXI – Sântandrei 1-1 (1-0)// Au marcat: Emeriau (8) – Balogh (80 – penalty)

Sighetu Marmației – Victoria Carei 2-1

SERIA 10 – CLASAMENT

  1. Zalău  18  12 5 1   33-14  41 puncte
  2. CS Olimpia SM  18  9 6 3  31-19  33
  3. Sântandrei  18  8 4 6  29-17  28
  4. Sighetu Marmației  18  8 3 7  29-26  27
  5. Lotus Băile Felix  18  7 6 5  19-17  27
  6. Victoria Carei  18  7 3 7  23-30  24
  7. Sănătatea Cluj  18  5 3 10  21-28  18
  8. Min. Ocna Dej  18  3 8 7  20-24  17
  9. SC Olimpia MCMXXI  18  4 5 9  22-39  17
  10. Minaur Baia Mare  18  3 5 10  18-31  14
  • Materialele despre Liga 3 le regăsiți în Secțiunea Fotbal Intern – Liga 3!
  • Vă așteptăm și pe pagina https://www.facebook.com/ultras24.ro

Advertisement

More in Fotbal Intern