Connect with us

Fotbal Intern

Liga 2 – Runda 17-a// Rezumat Video – Gloria Buzău este cu un picior în play-off, după victoria cu Corvinul!

Gloria Buzău, ocupanta locului 5 înaintea rundei a 17-a, a obținut o victorie importanta în fața Corvinul Hunedoara, calificată matematic în play-off, dar fără drept de promovare în SuperLiga.

Fotbaliștii pregătiți de Andrei Prepeliță (foto) s-au impus cu scorul de 2-1 (2-0) și au urcat provizoriu pe locul 4, cu 31 de puncte. Mihnea Rădulescu a deschis scorul în minutul 8, iar Cristian Dumitru l-a majorat după 4 minute, dintr-un penalty inventat de arbitrul Ovidiu Robu.

foto// Andrei Prepeliță – asfcbuzău

Corvinul a redus din handicap în partea secundă, prin Marius Coman, tot dintr-o lovitură de la 11 metri.

În ultimele 20 de minute ale partidei, centralul Ov. Robu a acordat 7 cartonașe galbene: Dumitrașcu, Cica-Roșa, Greab (Gloria) – Bradu, Hrezdac, Velisar, Hergheligiu (Corvinul).

ECHIPELE de START:

Gloria Buzău: Greab – Ferraresso, Dandea, Dobrosavlevici, D. Dumitrașcu – Șteau (Akhmatov 62′), Prejmerean (R. Crișan 62′), Perianu – Mih. Rădulescu, Val. Dumitrache (Sălceanu 67′), Cr. Dumitru, (Chică-Roșă 67′)

Rezerve: Haymamba – D. Benzar, Georgiev, Sg. Pîrvulescu, Mat. Tănasă, Akhmatov, R. Crișan, Sălceanu, Chică-Roșă
Antrenor: Andrei Prepeliță

Corvinul Hunedoara: Lefter – F. Iacob, Lică, Ant. Manolache, Velisar – M. Chindriș (Hrezdac 46′), Bradu – Câmpan (T. Mitran 46′), Al. Neacșa, (Hergheligiu 75′), Lupu – M. Coman

Rezerve: Blaga – Ad. Nicolae, D. Pop, Seb. Ion, Predică, Hrezdac, T. Mitran, Hergheligiu
Antrenor: Florin Maxim

Arbitru central: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov). Arbitri asistenți: Florian Alexandru Vişan (Galaţi) și Daniel Vlase (Galaţi). Arbitru de rezervă: Marius Naidin (Piteşti). Observator arbitri: Ioan Duma (Sibiu). Delegat joc: Ciprian Prisăcaru (Târgovişte).

LIGA 2// PROGRAM RUNDA 17-a

Vineri, 1 martie 2024, ora 17:00

Gloria Buzău – Corvinul Hunedoara 2-1 (2-0)

Au marcat: Mihnea Rădulescu (8), Cristian Dumitru (12 – penalty) / Marius Coman (53– penalty)

Sâmbătă, 2 martie 2024, ora 11:00

Metaloglobus Bucureşti – Concordia Chiajna

Unirea Dej – Chindia Târgovişte

CSM Alexandria – CS Tunari

CSM Slatina – CSM Reșița – FRF.tv

Campionii FC Argeş – Progresul Spartac

Ceahlăul Piatra Neamţ – CSC Dumbrăviţa

Sâmbătă, 2 martie 2024, ora 11:30

Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc – DigiSport, PrimaSport

Duminică, 3 martie 2024, ora 12:00

CSC Şelimbăr – CS Mioveni – DigiSport, PrimaSport

Marți, 5 martie 2024, ora 19:00

Steaua – Viitorul Pandurii Târgu Jiu – DigiSport, PrimaSport

CLASAMENT

1. CSC Șelimbăr  16  10 5 1  20-8  35

2. Unirea Slobozia  16  10 4 2  17-6  34

3. Corvinul  17 10 4 3  27-13  34

4. Gloria Buzău  17  9 4 4  26-19  31

5. CS Mioveni  16  8 5 3  18-8  29

6. Ceahlăul  16  7 4 5  24-15  25

7. FK Miercurea-Ciuc  16  7 4 5  15-13  25

8. CSM Reșița  16  6 5 5  26-24  23

9. Viitorul Pandurii  16  5 8 3  15-16  23

10. CSA Steaua  16  5  7 4  30-21  22

11. Chindia  16  5 7 4  20-11  22

12. Concordia 16  5 7 4  22-14  22

13. CSM Slatina  16  5 5 6  14-17  20

14. CSC Dumbrăvița  16  5 4 7  16-19  19

15. Metaloglobus  16  4 7 5  15-20  19

16. FC Argeș  16  4 6 6  15-14  18

17. Unirea Dej  16  4 1 11  11-28  13

18. CS Tunari  16  2 6 8  14-30  12

19. CSM Alexandria  16  2 2 12  9-24  8

20. Progresul Spartac  16  0 1 15  9-43  1

REZUMAT VIDEO:

 

Advertisement

More in Fotbal Intern