Connect with us

Fotbal Intern

Liga 2// Programul meciurilor din play-off și play-out

Astăzi, marți 19 martie, la sediul FRF, s-a desfășurat tragerea la sorți a  programului play-off-ului și play-out-ului din Liga 2.

Primele 6 clasate la finalul sezonului regular își vor disputa locurile de promovare într-un play-offPartidele se vor juca tur-retur, rezultând astfel încă 10 meciuri pentru fiecare formaţie.

La finalul play-off-ului, două echipe vor promova direct în Liga 1, în timp ce alte două vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1.

Atât în play-off, cât şi în play-out, echipele vor intra cu punctajul acumulat la finalul sezonului regular.

foto// frf.ro

Echipele calificate în play-off

  • CSC 1599 Șelimbăr 42p.
  • Unirea Slobozia 40p.
  • Corvinul Hunedoara 37p.
  • Gloria Buzău 34p.
  • CS Mioveni 33p.
  • AFK Csikszereda 32p.

* CSC 1599 Șelimbăr și Corvinul Hunedoara nu au drept de promovare!

Programul turului play-off-ului Ligii 2

Etapa 1: 30 martie 2024

Unirea Slobozia – CS Mioveni
FK Miercurea Ciuc – CSC Șelimbăr
Corvinul Hunedoara – Gloria Buzău

Etapa 2: 6 aprilie 2024

CS Mioveni – Gloria Buzău
CSC Șelimbăr – Corvinul Hunedoara
Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc

Etapa 3: 10 aprilie 2024

FK Miercurea Ciuc – CS Mioveni
Corvinul Hunedoara – Unirea Slobozia
Gloria Buzău – CSC Șelimbăr

foto// facebook – corvinulhunedoara 1921

Etapa 4: 13 aprilie 2024

CS Mioveni – CSC Șelimbăr
Unirea Slobozia – Gloria Buzău
FK Miercurea Ciuc – Corvinul Hunedoara

Etapa 5: 20 aprilie 2024

Corvinul Hunedoara – CS Mioveni
Gloria Buzău – FK Miercurea Ciuc
CSC Șelimbăr – Unirea Slobozia

Date partide retur// Etapa 6: 24 aprilie 2024 / Etapa 7: 27 aprilie 2024 / Etapa 8: 3 mai 2024 / Etapa 9: 8 mai 2024 / Etapa 10: 11 mai 2024

Date Baraj menținere/promovare în SuperLigă: 19 și 25 mai 2024

Grupa A play-out// Clasament – Grupa A

  1. Ceahlăul Piatra Neamţ – 31 puncte
    2. CSM Reșița – 27
    3. Metaloglobus București – 26
    4. Campionii FC Argeş – 24
    5. CSC Dumbrăviţa – 23
    6. Unirea Dej – 13
    7. CSM Alexandria – 9

foto// facebook -csmresita

Play-out – Grupa A – Program

Etapa 1: 30 martie 2024

Ceahlăul Piatra Neamţ – Metaloglobus București
CSM Alexandria – CSC Dumbrăviţa
CSM Reșița – Unirea Dej
Campionii FC Argeş stă.

Etapa 2: 6 aprilie 2024

CSC Dumbrăviţa – CSM Reșița
Metaloglobus București – CSM Alexandria
Campionii FC Argeş – Ceahlăul Piatra Neamţ
Unirea Dej stă.

Etapa 3: 13 aprilie 2024

CSM Alexandria – Campionii FC Argeş
CSM Reșița – Metaloglobus București
Unirea Dej – CSC Dumbrăviţa
Ceahlăul Piatra Neamţ stă.

Etapa 4: 20 aprilie 2024

Metaloglobus București – Unirea Dej
Campionii FC Argeş – CSM Reșița
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Alexandria
CSC Dumbrăviţa stă.

Etapa 5: 27 aprilie 2024

CSM Reșița – Ceahlăul Piatra Neamţ
Unirea Dej – Campionii FC Argeş
CSC Dumbrăviţa – Metaloglobus București
CSM Alexandria stă.

Etapa 6: 4 mai 2024

Campionii FC Argeş – CSC Dumbrăviţa
Ceahlăul Piatra Neamţ – Unirea Dej
CSM Alexandria – CSM Reșița
Metaloglobus București stă.

Etapa 7: 11 mai 2024

Unirea Dej – CSM Alexandria
CSC Dumbrăviţa – Ceahlăul Piatra Neamţ
Metaloglobus București – Campionii FC Argeş
CSM Reșița stă.

Grupa B play-out// Clasament – Grupa B

1. Steaua – 28 puncte
2. Chindia Târgoviște – 28
3. Concordia Chiajna – 25
4. CSM Slatina – 25
5. Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 23
6. CS Tunari – 16
7. Progresul Spartac – 1

foto// frf.ro

Etapa 1: 30 martie 2024

CS Tunari – Chindia Târgoviște
Concordia Chiajna – Progresul Spartac
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Steaua
CSM Slatina stă.

Etapa 2: 6 aprilie 2024

Progresul Spartac – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Chindia Târgoviște – Concordia Chiajna
CSM Slatina – CS Tunari
Steaua stă.

Etapa 3: 13 aprilie 2024

Concordia Chiajna – CSM Slatina
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Chindia Târgoviște
Steaua – Progresul Spartac
CS Tunari stă.

Etapa 4: 20 aprilie 2024

Chindia Târgoviște – Steaua
CSM Slatina – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CS Tunari – Concordia Chiajna
Progresul Spartac stă.

Etapa 5: 27 aprilie 2024

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Tunari
Steaua – CSM Slatina
Progresul Spartac – Chindia Târgoviște
Concordia Chiajna stă.

Etapa 6: 4 mai 2024

CSM Slatina – Progresul Spartac
CS Tunari – Steaua
Concordia Chiajna – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Chindia Târgoviște stă.

Etapa 7: 11 mai 2024

Steaua – Concordia Chiajna
Progresul Spartac – CS Tunari
Chindia Târgoviște – CSM Slatina
Viitorul Pandurii Târgu Jiu stă.

În cadrul play-out-ului, în fiecare grupă se va disputa un singur joc între participante, rezultând astfel şase meciuri pentru fiecare formație. La finalul play-out-ului, vor retrograda locurile 6 și 7. În acest sezon nu va mai exista meciul de baraj dintre ocupantele locurilor 5 din cele două grupe pentru a se stabili a cincea echipă retrogradată deoarece, în urma deciziei CEx din 13 iulie 2023, numărul de echipe va crește de la 20 la 22 din sezonul următor, astfel încât doar patru formații vor retrograda din Liga 2 în Liga 3 la finalul sezonului 2023-2024.

More in Fotbal Intern