Nou-promovata FC Bihor s-a reunit ieri, 25 iunie, la stadionul „Iuliu Bodola”. La reunire au fost prezenți 29 de jucători, printre aceștia remarcându-se Ioan Hora (35 ani) și Ionuț Ban, ambii evoluând în sezonul trecut pentru CS Crișul Sântandrei (Liga 3). Au lipsit din diferite motive, însă cu acceptul clubului: Andrei Vînău, Bogdan Vasile, Alexandru Stoian, Călin Jurj, Sergiu Ciocan.
Până la 7 iulie, bihorenii se vor antrena pe plan local, iar ulterior vor sușține un stagiu de pregătire în Ungaria. programul jocurilor de verificare va fi anunțat în următoarele zile.
Vă reamintim, FC Bihor va fi antrenată în acest sezon de tehnicianul argentinian Gustavo Aragolaza.

foto – Gustavo Aragolaza – facebook -FC Bihor
”În vederea pregătirii următorului sezon competiţional, cel care va regăsi echipa FC Bihor Oradea pe cea de-a doua scenă a fotbalului românesc, jucătorii formaţiei „roş-albastre” s-au reunit marţi la Stadionul „Iuliu Bodola”. A fost doar reunirea, pentru că antrenamentele le vor începe de miercuri.
Cu acest prilej, componenţii lotului au făcut cunoştinţă cu noul director tehnic al clubului, argentinianul Gustavo Aragolaza, cel care va conduce şedinţele lor de pregătire.
La reunirea din vestiarul echipei a fost prezent şi preşedintele clubului George Tătar, dar şi alţi membrii ai conducerii clubului. După mesajul pentru noul sezon transmis de conducerea clubului jucătorilor, au urmat câteva declaraţii de presă, care au fost acordate pe gazonul Stadionului Iuliu Bodola, după care întreaga echipă s-a îmbarcat şi a plecat pentru a lua masa împreună.
Pregătirea efectivă va începe de miercuri şi va conţine câte două antrenamente pe zi. Acestea vor avea loc pe plan local, până pe data de 7 iulie, când echipa FC Bihor va pleca într-un cantonament de opt zile în Ungaria, la Balmazújváros.
La reunirea lotului de marţi au fost prezenţi 29 de fotbalişti, marea majoritate a componenţilor lotului din sezonul anterior, alţi jucători care au revenit după împrumut, dar şi două noutăţi, Ioan Hora şi Ionuţ Ban.”, comunicat FC Bihor Oradea.
Lotul prezent la reunire: Mihai Pînzariu, Radu Bob, Eduard Nergheş, Alexandru Cherman, Krisztian Gagy, Andrei Gal, Tamas Paublusztig, Csaba Preklet, Alex Băican, Loren Ioviţă, Ricardo Farcaş, Sergiu Bactăr, Răzvan Săutiuţ, George Cherman, Alexandru Popa, Răzvan Gunie, Florin Chitaş, Vadim Calugher, Andrei Cherman, Raul Ardelean, Ionuţ Ban, Denis Cociuba, Mihai Gîdea, Andrei Moga, Sergiu Jurj, Marius Hosu, Ioan Hora, Patrcik Andraş şi Andrei Hosu
AFC Câmpulung Muscel, o altă nou-promovată în Liga 2, s-a reunit marți, 24 iunie, și a susținut deja primul antrenament.
Tehnicianul Costin Lazăr a declarat că lotul de jucători nu va cunoaște schimbări majore, nucleul de bază al echipei fiind alcătuit din fotbaliștii care au contribuit la promovarea în eșalonul secund.

foto – Costin Lazăr – captură video – Muscel TV Câmpulung
Totuși, la pregătirile formației muscelene se află și câțiva jucători în probe, iar conducerea negociază în această perioadă și aducerea unor nume cu meciuri multe la nivelul Ligii 2.
Astfel, AFC Câmpulung Muscel a făcut un prim transfer, prin readucerea fundașului central Marian Sanda. Se vehiculează și „reîncorporarea” lui Anton Ioniță.
Problema cea mai mare a clubului muscelean o reprezintă omologarea stadionului. Conducerea clubului depune eforturi pentru îmbunătățirea calității acestuia, dar șansele ca FRF să-și dea OK-ul pentru găzduirea partidelor de pe teren propriu sunt mici.
Pe 29 iunie, la Albota, AFC Câmpulung Muscel va disputa o partidă de verificare în compania FC Argeș Pitești. Până la începerea noului sezon de Liga 2, echipa musceleană mai are programate alte cinci jocuri amicale.

CS Afumați, a treia dintre cele 6 nou-promovate, a perfectat primul transfer. Este vorba despre atacantul Andreas Chirițoiu )20 ani), ultima dată la Progresul Spartac, retrogradată în Liga 3.
Potrivit 100 Sport, CS Afumați negociază în aceste zile cu mai multe formații din SuperLiga României, pentru împrumutul anumitor fotbaliști, cel mai probabil fiind vorba de tineri. Unul dintre cluburile care ar putea trimite tineri la formația din Liga 2 este SC Oțelul.
Clubul ilfovean va efectua un stagiu de pregătire la Curtea De Argeș.
Pe pământ sloven, Corvinul Hunedoara a pierdut amicalul cu NK Celje, scor 0-2, nimeni alta decât deținătoarea titlului în Slovenia. În primul joc de verificare, Corvinul a cedat în fața NS Mura (locul 6, prima ligă Slovenia), scor 2-3.
Florin Maxim a început meciul cu NK Celje în următoarea formulă: Fl. Iacob – Fv. Iacob, Lică, Manolache, Velisar, Hrezdac, Roger, Neacșa, Ubbink, Pîrvulescu, Buș
News Liga 2// Schumacher – văzut tot mai des prin Sibiu. O va prelua pe CSC Șelimbăr!
Fotbal Intern
Oficial// Oțelul Galați – transferul cu numărul 5!
Fotbal Intern
Oficial// Petrolul a ajuns la transferul cu numărul 7
Cupa Romaniei 2024/2025
Cupa României Betano – Start în grupele fazei regionale!/ Vezi rezultatele înregistrate
Ultimele Stiri
-
Fotbal Intern
/ 23 de minute agoOficial// FCSB a transferat un „puști” brazilian de 16 ani!
În prima zi a săptămânii, FCSB l-a înregistrat pe tânărul jucător brazilian Matheus Benjamin...
By Ultras24 -
Din Voleu
/ 2 ore agoNews Alert// Ne pregătim de stabilirea țintarului SuperLigii 2026-2027/ LPF a comunicat data oficială a tragerii la sorți
Sezonul 2026/2027 din SuperLiga României va debuta vineri, 17 iulie, însă în 12 iulie...
-
Fotbal Intern
/ 3 ore agoPetrolul Ploiești se pregătește în nordul Poloniei, la Gdansk/ Cine sunt cei doi jucători aflați în probe de joc
„Lupii galbeni” au plecat ieri, 22 iunie, spre Gdansk – Polonia, orașul „Solidarității”, acolo...
By Ultras24 -
Din Voleu
/ 17 ore agoOficial// Al doilea transfer al zilei perfectat de Sepsi Sfântu Gheorghe
La două ore după ce a anunțat transferul fundașului brazilian Gustavo Cascardo (29 de...
Cele mai citite
S-au disputat meciurile din manșa tur a barajului de promovare în Liga 3/ Trei partide nu s-au jucatiunie 20, 2026Codin Samoila

