Connect with us

Echipe Nationale

U19 – Turul de Elită// România învinge Germania și poate ajunge la EURO 2024// Marți – meci decisiv cu Croația!

Naționala U19 a României, selecționer Adrian Dulcea, a învins astăzi, sâmbătă 23 martie, naționala similara a Germaniei, scor 3-2, în cadrul Turului de Elită – găzduit de Croația – ultima fază a calificărilor pentru participarea la EURO U19 – 2024.

Foto// FRF.ro

În primele meciuri de la Turul de Elită, România a pierdut în fața Turciei cu 0-2, iar Croația a învins Germania cu 2-1. Tot astăzi, în cadrul etapei a II-a din Grupa 6, Turcia a dispus de Croația cu 2-1 (2-0).

GERMANIA – ROMÂNIA 2-3 (1-2)

Au marcat: Dzenan Pejcinovic (30′, 62′) / Patrick Dulcea (28′), Alexandru Stan (43′), Adrian Mazilu (90’+4)

GERMANIA: 1. Seimen – 5. Klemens (3. Wagner 84′), 6. Amoako, 15. Atom, 2. Baum – 19. Gruger, 20. Lubach (11. Maza 56′), 7. Komur, 10. Bischof-cpt., 18. Pejcinovic – 17. Ulrich (16. Kojic 69′)

Rezerve: 12. Goller – 4. Drexler, 8. Marino, 13. Becker, 14. Schulz

Selecționer: Christian Worns

ROMÂNIA: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 4. Tudose, 13. Bădescu, 6. Borza – 18. Florea, 5. Jalade-cpt., 7. Dulcea – 11. Mazilu, 9. Stan (19. Kodor 74′), 10. Pop (17. Caragea 63′)

Rezerve: 12. Frănculescu – 3. Chinteș, 8. Raicu, 14. Moraru, 16. Rădulescu, 20. Stancovici, 22. Șoptirean

Selecționer: Adrian Dulcea

Foto// România U19// FRF.ro

Programul partidelor:

  • Miercuri, 20 martie: Turcia – România 2–0// Croația – Germania 2-1
  • Sâmbătă, 23 martie: Germania – România 2-3// Turcia – Croația 2-1
  • Marți, 26 martie: România – Croația, ora 15:00// Germania – Turcia

Se califică la EURO U19 câștigătoarele celor șapte grupe de la Turul de Elită. Turneul final va fi găzduit de Irlanda de Nord în perioada 15-28 iulie 2024. Naționala României a participat la două ediții de Campionat European U19, în 2011 și 2022. În 2025, turneul final EURO U19 va fi găzduit de România.

Lotul convocat de selecționerul Adrian Dulcea:

Portari: Adrian Frănculescu (CSA Steaua), Vlad Răfăilă (Farul Constanța), Rafael Munteanu (Farul Constanța)

Fundași: Alin Chinteș (Universitatea Cluj), Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Mario Tudose (CFC Argeș), Roberto Jalade (Sevilla FC / Spania), Dominik Soptirean (FC Augsburg / Germania), Andrei Borza (FC Rapid 1923), Robert Bădescu (FC Rapid 1923)

Mijlocași: Alin Raicu (CSA Steaua), Patrick Dulcea (CFC Argeș), Matei Moraru (Ceahlăul Piatra Neamț), Victor Stancovici (FC Unirea Dej), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Rareș Pop (UTA Arad), Adrian Caragea (Sassuolo / Italia), Mihnea Rădulescu (Gloria Buzău), Adrian Mazilu (SBV Vitesse / Țările de Jos)

Atacanți: Alexandru Stan (CS Mioveni), Jason Vescan-Kodor (US Lecce / Italia)

Advertisement

More in Echipe Nationale