Antrenamentul de luni al Universității Cluj a fost condus de Ioan Ovidiu Sabău, ajutat de Dacian Nastai, antrenorul echipei de tineret. Ședința de pregătire s-a desfășurat pe unul din terenurile Parcului Sportiv „Iuliu Hațieganu”.
După meciul pierdut pe Cluj Arena în fața FC Botoșani, scor 0-2, Sabău a solicitat conducerii clubului rezilierea contractului, iar după o oră pe site-ul clubului a fost postat următorul comunicat:
„În urma solicitării formulate în această seară de antrenorul Ioan Ovidiu Sabau, FC Universitatea Cluj a acceptat rezilierea, pe cale amiabila, a contractului.
Decizia luată de comun acord urmează să fie formalizată în cel mai scurt timp.
FC Universitatea Cluj îi mulțumește lui Ioan Ovidiu Sabău pentru munca depusă la club în acest mandat, încununată cu calificarea în Conference League la finalul sezonului trecut.”
În cursul dimineții de marți, 21 octombrie, Sabău a acordat un interviu exclusiv pentru digisport.ro.
„Situația nu este de acum, e mult mai veche. Eu am anticipat și a fost doar o chestiune de timp. Era cel mai corect să ne despărțim în vară, am discutat de două ori atunci să vină altcineva. Atunci nu au dorit cei din conducere pentru că era vorba de imagine, echipa mergea bine și, dacă lucrurile nu funcționau, răspunderea cădea pe ei. Eu am anticipat și am vrut binele clubului. Am avut 3 mandate.
În primul an a fost o presiune enormă, m-a stors pur și simplu. Echipa era la retrogradare. Am salvat-o, apoi am jucat o finală. Am plecat, apoi am revenit din nou să salvez echipa și iarași am pierdut o finală pentru Conference League la 11 metri. Nu a fost ușor. După care a venit un an senzațional. Am vrut să contruiesc echipa, nu a fost doar despre tactică, ci și o muncă psihologică. După 3 ani ești stors ca antrenor.
Am considerat că ne trebuie investiții, 4-5-6 jucători care să crească nivelul, mult peste ceea ce aveam noi. Totuși, acest lucru nu s-a întâmplat. Lumea nu mai accepta să nu fim în play-off. Eu nu puteam să mai vând iluzii, să le mai dau fanilor firimituri. Cei din conducere au avut un alt discurs, nu vreau să comentez.
Mă interesează doar ca echipa să aibă liniște, doar că după ceea ce s-a întâmplat ieri am rămas cu un gust amar. Mi-am dat seama că nu am fost respectat de către conducere. Îmi pare rău să spun asta. Este simplu. De comun acord, după joc, am zis că e bine să plec eu, echipa are nevoie de altceva.

foto – Paul Gheorgheci
Ieri (n.r. luni) trebuia să reziliem contractul, dar ei au spus că trebuie să apară ca demisie. Să scriu demisie, dar avocatul a spus că nu se poate asta, din punct de vedere legal, nu că nu aș fi vrut eu. Atunci au zis că nu se poate semna și că trebuie să mă prezint la echipă. Asta m-a durut foarte tare.
Să te duci să te prezinți în fața echipei după ce ai plecat, asta mi se pare penibil. Lipsă totală de respect. M-a durut foarte tare pentru că mi-am dat seama că nu am fost respectat de cei care au fost lângă mine. După un an excepțional, nopți nedormite, implicare totală… Nu am putut să înțeleg.
Nu o să spun alte lucruri, vreau doar ca echipa să aibă liniște. Sunt greșeli care se pot face de ambele părți, dar să ajungi să ți se spună să te prezinți la echipă dacă nu ești de acord cu ce își doresc ei. Doar să semnezi o demisie să dea bine pentru public. Să nu te gândești la o persoană că o pui într-o situație penibilă.
Nu mă așteptam, dar am realizat că am fost naiv. Asta e realitatea. Sunt convins că asta nu a fost doar din partea unei singure persoane, toți din club știau. Așa ceva nu trebuia să fie permis, ca eu să mă întorc în fața jucătorilor. Singurul lucru de care mă leg, în rest nu am ce să spun„, a spus Ioan Ovidiu Sabău, pentru digisport.ro.
Fotbal Intern
Oficial// CSU Craiova a renunțat la un „veteran”!
Cupa Romaniei 2024/2025
Cupa României Betano – Start în grupele fazei regionale!/ Vezi rezultatele înregistrate
Ultimele Stiri
-
Cupa Mondială 2026
/ 12 minute agoC.M. 2026 – Au apărut primele rezultate „bombă”: Elveția vs. Qatar 1-1 și Australia vs. Turcia 2-0/ Remiză în Brazilia vs. Maroc și victorie seacă obținută de Scoția contra Haiti
Ziua a 3-a de la Campionatul Mondial, începută sâmbătă seara și continuată duminică, cu...
By Ultras24 -
Fotbal Intern
/ 19 ore agoOficial// Petrolul Ploiești a perfectat al treilea transfer al verii!
Petrolul Ploiești l-a transferat ieri, 12 iunie, pe mijlocașul costarican Alejandro Bran, iar azi,...
By Silviu Coman -
Fotbal Intern
/ 21 de ore agoNews SuperLiga& Liga 2// FC Voluntari va susține patru amicale în Croația/ Transfer de ultimă oră la FC Bihor!/ Tehnicieni noi la Chiajna și Slobozia
Unirea Slobozia, retrogradată în Liga 2, a anunțat numirea ca antrenor principal a lui...
-
Fotbal Intern
/ 23 de ore agoFCSB a câștigat Cupa Elitelor U15, învingând CSU Craiova în finală
FCSB este câștigătoarea Cupei Elitelor U15, după o finală contra CSU Craiova. După ce...
By Ultras24
Cele mai citite
Statistică FRF - Topul pe regiuni al celor mai bine evaluate academii de copii și juniori din Româniaiunie 10, 2026Ultras24
Oficial// U Cluj - sponsor principal nou!/ Contractul cu Superbet a ajuns la finaliunie 9, 2026Codin Samoila

