„Lupii galbeni” au plecat ieri, 22 iunie, spre Gdansk – Polonia, orașul „Solidarității”, acolo unde, până în data de 3 iunie, vor susține un stagiu centralizat de pregătire.
Tehnicianul lusitan Ricardo Sousa a deplasat în Polonia un lot alcătuit din 23 de jucători, acestora urmând să li se alature la fața locului și alți fotbaliști.
Lotul de jucători deplasat în cantonamentul de la Gdansk:
Portari: Lukas Zima, Ștefan Georgescu și Ștefan Rădulescu
Jucători de câmp: Kilian Ludewig, Paul Papp, Cătălin Tolea, Leo Teixeira, Robert Jerdea, David Paraschiv, Adi Chică-Rosa, Alin Boțogan, Rareș Manolache, Rareș Leescu, Rodrigo Martins, Mario Ioniță, Mark Țuțu, Marius Costache, Augustin Dumitrache, Andres Dumitrescu, Sergiu Hanca, Liviu Argeșanu, Adam Zaian, Israel Dele.
Trei dintre jucătorii achiziționați în această vară, mijlocașul central costarican Alejandro Bran Flores, mijlocașul defensiv azer Calal Huseynov și mijlocașul central argentinian Lucho Vega, sunt așteptați să ajungă în Polonia pentru începerea antrenamentelor.
foto – FC Petrolul – Instagram
În lotul portughezului Sousa se regăsesc și doi jucători noi, ambii aflați în probe de joc. Este vorba despre „fundașul central olandez Adam Zaian (22 ani, ultima dată la MVV Mastrich) și mijlocașul nigerian Dele Israel (24 ani, ultima dată la Sigma Olomouc), primul fiind aproape să semneze un angajament cu formația noastră, iar cel de-al doilea urmând să fie evaluat la următoarele antrenamente.„, informează site-ul clubului ploieștean.
foto – Adam Zaian (stânga)/ Dele Israel (dreapta)
Pe parcursul cantonamentului vor fi programate și cel puțin trei jocuri de verificare. Delegația formației ploieștene s-a cazat la Mistral Sport Hotel din Gniewino.