Derby-ul Dinamo – Rapid, scor 0-2, jucat în etapa a 13-a a SuperLigii, s-a lăsat cu numeroase sancțiuni contrvenționale, Jamdarmeria oferind primele informații la scurt timp după încheierea duelului.
Au fost aplicate 49 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 95.285 de lei.
Comunicatul Jandarmeriei după partida Dinamo – Rapid
„Referință meci de fotbal FC Dinamo 1948 București – FC Rapid București
Măsuri dispuse cu ocazia partidei:
În urma încălcării prevederilor legale în vigoare, jandarmii au întocmit șase acte de sesizare a organelor de urmărire penală, astfel:
– un act de sesizare în conformitate cu prevederile art. 31 din Legea nr. 4/2008 privind prevenirea și combaterea violenței cu ocazia competițiilor și a jocurilor sportive.
– trei acte de sesizare în conformitate cu prevederile Legii nr. 126 din 1995 privind regimul materiilor explozive;
– un act de sesizare în conformitate cu prevederile art. 193 din Codul Penal al României.
– un act de sesizare în conformitate cu prevederile art. 257 din Codul Penal al României.
De asemenea, jandarmii au aplicat 49 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 95.285 de lei.
Subliniem faptul că, dintre acestea, trei sancțiuni contravenționale, în valoare de 70.000 de lei, au fost aplicate organizatorilor evenimentului sportiv, iar trei sancțiuni contravenționale, în valoare de 10.000 de lei, au fost aplicate societății specializate de pază și protecție, pentru nerespectarea obligațiilor ce le revin.

Totodată, au fost aplicate 6 sancţiuni complementare privind interzicerea accesului la competițiile sportive pe o perioadă de 6 luni și 1 an.
Pe timpul reprizei a doua, un suporter al echipei gazdă, aflat în Tribuna I, a aruncat cu un obiect către un oficial LPF. Aceasta a fost identificat și sancționat.
În continuare, se fac verificări pentru identificarea şi sancționarea altor persoane care au încălcat cadrul legal în vigoare.
În fınal, dorim să mulțumim tuturor celor care au respectat cadrul legal în vigoare.”, este comunicatul Jandarmeriei București.

Potrivit organizatorilor, 34.700 de spectatori au fost prezenți în tribunele Arenei Naționale la derby-ul dintre Dinamo și Rapid. Disputa dintre cele două echipe bucureștene a bătut recordul de asistență la un meci de SuperLigă în acest sezon.
TOP 5 asistențe din acest sezon de SuperLigă, conform LPF2.ro, înainte de Dinamo – Rapid
- Rapid – FCSB 2-2 (26.871 de spectatori)
- Dinamo – FCSB 4-3 (23.215 de spectatori)
- Universitatea Craiova – Dinamo 2-2 (22.440 de spectatori)
- Universitatea Craiova – Farul Constanța 2-0 (16.784 de spectatori)
- Universitatea Craiova – Petrolul Ploiești 2-0 (16.263 de spectatori)
Fotbal Intern
Oficial// Sepsi a transferat un fundaș dreapta brazilian
Fotbal Intern
Oficial// Oțelul Galați – transferul cu numărul 5!
Fotbal Intern
Oficial// Petrolul a ajuns la transferul cu numărul 7
Cupa Romaniei 2024/2025
Cupa României Betano – Start în grupele fazei regionale!/ Vezi rezultatele înregistrate
Ultimele Stiri
-
Din Voleu
/ 3 ore agoOficial// Al doilea transfer al zilei perfectat de Sepsi Sfântu Gheorghe
La două ore după ce a anunțat transferul fundașului brazilian Gustavo Cascardo (29 de...
-
Fotbal Intern
/ 8 ore agoOficial// Sepsi a transferat un fundaș dreapta brazilian
Sepsi Sfântu Gheorghe a perfectat transferul fotbalistului brazilian Gustavo Cascardo (29 de ani), ultima...
By Bogdan Badiu -
Din Voleu
/ 11 ore agoOficial// Se retrage fără tam-tam și focuri de artificii
Mihai Stoica – președintele Consiliului de Administrație al FCSB – a declarat că Vlad...
By Ultras24 -
Fotbal Intern
/ 24 de ore agoMeciuri amicale – duminică, 21 mai 2026// U Cluj pierde în fața Croației U19!/ Victorii pentru CSU Craiova, UTA și Sepsi
Sepsi Sfântu Gheorghe, revenită în SuperLiga României, a întâlnit în primul amical verii, pe...
Cele mai citite
S-au disputat meciurile din manșa tur a barajului de promovare în Liga 3/ Trei partide nu s-au jucatiunie 20, 2026Codin Samoila

