La două ore după ce a anunțat transferul fundașului brazilian Gustavo Cascardo (29 de ani), Sepsi Sfântu Gheorghe l-a prezentat oficial și pe mijlocașul ivorian Aboubakar Keita (28 de ani).
„Sepsi OSK își întărește în continuare lotul: clubul nostru a ajuns la un acord și cu mijlocașul defensiv Aboubakar Keita.
Fotbalistul din Coasta de Fildeș, care a evoluat ultima dată la Diósgyőri VTK, a semnat o înțelegere pe un an, cu opțiune de prelungire pentru încă un sezon.
În cariera sa, Keita a mai jucat pentru Nyíregyháza Spartacus, Újpest FC, AIK Solna, RWDM sau R. Charleroi SC.
Îi urăm mult succes și cât mai multe realizări în tricoul Sepsi OSK!”, este comunicatul bilingv transmis de clubul covăsnean.