Connect with us

Fotbal Intern

Liga 3// Rezultatele Rundei a 16-a// Rezultate de: 9-0, 7-1 și 7-0!// Vezi Clasamentele celor 10 Serii

Liga 3/ Fotbalul „mic” și-a reluat activitatea, ultimele partide disputându-se anul trecut, pe 2 decembrie. Un număr de 13 meciuri au fost programate vineri, iar restul de 34 astăzi, sâmbătă, 9 martie. Toate partidele au început la ora 15.00.

Două runde au mai rămas de jucat din sezonul regulat 2023/2024, apoi încep meciurile din play-off, respectiv play-out.

Foresta Fălticeni (Seria 1), depunctată de FRF cu 6 puncte, a anunțat oficial retragerea de campionat, Astfel, fostul lider din Seria 1 va pierde cu 3-0 cele trei partide rămase de disputat din sezonul 2023/2024.

Popești Leordeni, antrenor Andrei Cristea, s-a impus în fața lui CS Dinamo, cu golul marcat de Apostol, în minutul 86. Olimpia Râmnicu Sărat a câștigat greu în deplasarea de la Ianca, scor 3-2, golul victoriei fiind marcat din penalty. Minaur Baia Mare a remizat pe teren propriu, scor 0-0, cu SCM Zalău, iar Peciu Nou s-a impus cu 4-1 la Buziaș. Victorie importantă a obținut SR Brașov în fața lui Sepsi 2, scor 1-0. Surprinde rezultatul de egalitate obținut de Viitorul Cluj-Napoca la Târgu Mureș, scor 2-2, și succesul Crișului Sânandrei în fața Sănătății Cluj.

CSM Olimpia Satu Mare pierde pe teren propriu în fața Victoriei Carei, scor 0-1, iar Gloria Bistrița termină la egalitate la Mediaș, scor 1-1. Schimbare de lideri în Seriile 1, 5 și 7!

SERIA 1 – Runda 16

Rapid Brodoc – Șomuz Fălticeni 2-3

Bucovina Rădăuți – Aerostar Bacău 2-0

CSM Bacău – Știința Miroslava 0-2

Foresta Suceava – FC Bacău 0-3 (Foresta s-a retras din campionat!)

CSM Vaslui stă.

SERIA 1 – CLASAMENT

  1. Bucovina  14  7 5 2  23-13  26
  2. CSM Bacău  14  8 1 5  19-13  25 puncte
  3. Știința Miroslava  14 7 1 7  23-21  22
  4. Foresta Sv.  14  8 3 3  32-21  21 (penalizată cu 6 puncte)
  5. CSM Vaslui  14  4 6 4  22-20  18
  6. FC Bacău  14  5 3 6 21-20  18
  7. Șomuz Fălticeni  15  4 6 5  21-25  18
  8. Aerostar Bacău  14  3 3 8  12-21  12
  9. Brodoc  14 3 2 9  13-29  11
  10. Viitorul Dărăbani exclusă din campionat.

SERIA 2 – Runda 16

Viitorul Ianca – CSM Râmnicu Sărat 2-3 (2-1)// Au marcat: Păvălache (18), Coman (41 – penalty) –  Socol (11, 77, 87 – penalty)

Metalul Buzău – Dacia Unirea Brăila 5-0 (1-0)// Au marcat: Moraru (24), Moldovan (63, 70), Manea (67), Pelivan (90)

Sporting Liești – CSM Focșani 1-0

Unirea Braniștea – Hamangia Baia 9-0 (5-0)

Voința Limpeziș – Șuțești 2-1 (0-1)

SERIA 2 – CLASAMENT

  1. Metalul Buzău  16  14 1 1  51-6  43 puncte
  2. CSM Focșani  16  12 0 4  51-16  36
  3. Sporting Liești  16  9 2 5  29-30  29
  4. CSM Rm. Sărat  16  9 1 6  45-25  28
  5. Unirea Braniștea 16  7 2 6  35-25  26
  6. Dacia Brăila  16  7 1 8  26-28  22
  7. Hamangia Baia  16  6 1 9  23-54  19
  8.  Voința Limpeziș  16  4 3 9  23-41  15
  9. Viitorul Ianca  16 3 2 11  21-35  11
  10. Șuțești  16  1 1 14  13-54  4

SERIA 3 – Runda 16

Înainte Modelu – Recolta Gh. Doja 1-2 (1-2)// Au marcat: D. Gheorghe (32) / Răduca (19, 30)

Agricola Borcea – Dunărea Călărași 3-0

Axiopolis Cernavodă – Gloria Băneasa 0-1

CS Afumați – LPS Clinceni 1-0 (1-0)

Progresul Fundulea – FC Voluntari 2 0-0

SERIA 3 – CLASAMENT

  1. CS Afumați  16  12 3 1  47-15  39 puncte
  2. Dunărea Călărași  16  11 2 3  36-21  35
  3. Agricola Borcea  16  9 3 4  34-23  30
  4. LPS Clinceni  16  8 2 6  35-31  26
  5. Recolta Gh. Doja  16  7 2 7  36-36  23
  6. Gloria Băneasa  16 6 1 9  28-34  19
  7. Progresul Fundulea  16  5 2 9  12-33  17
  8. Axiopolis  16 5 1 10  31-34  16
  9. Înainte Modelu  16  5 0 11  22-33  15
  10. FC Voluntari 2  15  2 4 9  20-39  6

SERIA 4 – Runda 16

CS Dinamo – Popești Leordeni 0-1 (0-0)// A marcat: Apostol (86)

FC Pucioasa – Muscel 0-0 

CS Blejoi – Dunărea Giurgiu 1-2 (1-1)

Flacăra Moreni – Păulești 1-1

Tricolorul Breaza – CSO Plopeni 3-1

SERIA 4 – CLASAMENT

  1. CS Dinamo  16  11 2 3   37-14  35 puncte
  2. CS Blejoi  16  10 2 4  32-21  32
  3. Popești Leordeni  16  7 7 1  22-13  31
  4. Dunărea Giurgiu  16  8 1 7  28-28  25
  5. FC Pucioasa  16  6 4 6  20-22  22
  6. Flăcara Moreni  16  6 2 8  24-28  20
  7. CSO Plopeni  15  4 6 5  19-17  18
  8. Muscel  16  3 6 7  14-18  15
  9. Tricolorul Breaza  16  4 2 10  24-37  14
  10. Păulești  16  2 4 10  19-39  10

SERIA 5 – Runda 16

Sepsi Sf. Gheorghe II – SR Brașov 0-1 (0-0)// A marcat: Rența (62)

Câmpulung – Unirea Tărlungeni 7-1 (1-0)// Au marcat: R. Dumitrescu (5, 55, 68), Ghiță (50 – penalty), Stancu (59), Ciaccio (78), Longher (90) / Gîrbăcea (76)

Kids Tâmpa Brașov – Târgu Secuiesc 1-0 (1-0)

Olimpic Zărnești – Cetate Râșnov 1-1 (1-0)

V. Curița – Odorheiu Secuiesc 1-0

SERIA 5 – CLASAMENT

  1. Câmpulung  16  11 3 2  35-11  36
  2. Olimpic Zărnești  16  10 6 2  51-21  34 puncte
  3. Cetate Râșnov  15  10 2 3  35-17  32
  4. Kids Tampa  16  8 5 3  24-13  29
  5. Odorheiu Secuiesc  16  8 4 4  27-11  28
  6. Tg. Secuiesc  16  5 3 8  14-27  18
  7. Sepsi II  16  5 1 10  23-27  16
  8. V. Curita  16  4 2 10  23-33  14
  9. Unirea Tărlungeni  16  3 2 11  13-42  11
  10. SR Brașov  16  2 1 13  11-54  7

SERIA 6 – Runda 16

Sporting Roșiori – Cetatea Turnu Măgurele 1-1 (1-1)// Au marcat: A. Călin (15) – A. Dane (39 – penalty)

Vedița Colonești – Unirea Bascov 1-0 (0-0)// A marcat: Bessong (49)

Curtișoara – Viitorul Dăești 0-3

Flacăra Horezu – Călimănești 7-0

Petrolul Potcoava – Rm. Vâlcea 0-2

SERIA 6 – CLASAMENT

  1. Cetate Tr. Măgurele  16  10 3 3  36-13  33 puncte
  2. Rm. Vâlcea  16  10 1 5  25-16  31
  3. Viitorul Dăești  16  9 4 3  32-23  31
  4. Flacăra Horezu  16  9 2 5  35-18  29
  5. Vedița Colonești  16  9 2 5  29-18  29
  6. Sporting Roșiori  16  7 1 8  31-26  22
  7. Curțișoara  16  5 2 9  16-33  17
  8. Unirea Bascov  16  4 4 8  12-20  16
  9. Petrolul Potcoava  16  4 3 9 16-25  15
  10. Călimănești  16  2 2 12  10-38  8

SERIA 7 – Runda 16

Jiul Petroșani – CSM Deva 0-0

Lupac – CSO Filiași 1-1 (0-0)

Turceni – Ghiroda&Giarmata Vii 0-1

U Craiova 1948 2 – Gilortul Tg. Cărbunești 1-4

Viitorul Șimian – CS U Craiova 2 2-2// Au marcat: Fabio Trip (63), Robert Eshun (78) / David Barbu (17), Cosmin Stana (22)

SERIA 7 – CLASAMENT

  1. Ghiroda&Giarmata Vii 16  10 4 2  49-21  34 puncte
  2. CSM Deva  16  9 6 1  41-15  33
  3. CSO Filiași  16  10 2 4  45-20  32
  4. Viitorul Simian  16  8 4 4  40-27  29
  5. CS U Craiova 2  16  8 1 7 43-36  25
  6. Gilortul Tg. Cărbunești  16 7 1 8  32-39  22
  7. Jiul Petroșani  16  6 2 8  29-32  20
  8. Lupac  16  6 2 8  28-33  20
  9. U Craiova 1948 2  16  3 2 11  21-51  11
  10. Turceni  16  0 2 14  12-61  2

SERIA 8 – Runda 16

Phoenix Buziaș – Peciu Nou 1-4 (0-4)// Au marcat: Savu (47) – Enciu (20, 36), Făndel (41), Ignea (45)

FC Bihor – Ineu 5-1

Politehnica Timișoara – Teuz Cernei 2-0 (2-0)

Socodor – Avântul Periam 0-2

Șoimii Lipova – Progresul Pecica 0-3

SERIA 8 – CLASAMENT

  1. FC Bihor  16 12 4 0  47-12  40 puncte
  2. Poli Timișoara  16  10 3 3  38-14  33
  3. Peciu Nou  16  10 3 3  33-17  33
  4. Progresul Pecica  16  9 4 3  36-21  31
  5. Phoenix Buziaș  16  7 5 4  26-22  26
  6. Șoimii Lipova  16  7 2 7  27-33  23
  7. Avântul Periam  16  4 1 11  20-38  13
  8. Teuz Cermei  16  3 3 10  15-28  12
  9. Socodor  16  2 2 12  10-39  8
  10. Ineu  16  1 3 12  13-41  6

SERIA 9 – Runda 16

Avântul Reghin – Univ din Alba Iulia 1-1 (0-0)// Au marcat: T. Suciu (70) – Pintea (64)

Metalurgistul Cugir – Industria Galda 4-1 (2-0)// Au marcat: Dohotariu (13), Vitinha (33), Șaucă (65), Udrea (88) – S. Mureșan (77)

Târgu Mureș – Viitorul Cluj 2-2 (1-1)// Au marcat:    – C. Szilghy (18), A. Dreve (46)

ACS Mediaș – Gloria 2018 Bistrița 1-1 (1-1)// Au marcat: S. Magyari (26) / V. Mihalcea (42 – penalty)

Unirea Alba Iulia – Unirea Ungheni 2-1 (1-0)

SERIA 9 – CLASAMENT

  1. Gloria 2018 Bistrița  16  11 4 1  35-12  37 puncte
  2. ACS Mediaș  16  9 4 3  18-9  31
  3. Unirea Ungheni  16  8 3 5 28-16  27
  4. Univ Alba Iulia  16  7 4 5  26-15  25
  5. Unirea Alba-Iulia  16  7 4 5  25-23  25
  6. Tg. Mureș  16  7 3 6  30-25  24
  7. Metalurgistul Cugir  16  7 2 7  24-30  23
  8. Avântul Reghin  16  2 6 8  17-25  12
  9. Industria Galda  16  1 6 9  19-42  9
  10. Viitorul Cluj  16  1 4 11  10-34  7

SERIA 10 – Runda 16

Minaur Baia Mare – Zalău 0-0

Sănătatea Cluj – Sântandrei 1-2 (0-0) Au marcat: Bențan (61) – R. Popescu (60), Ntchinda (76)

CSM Olimpia Satu Mare – Victoria Carei 0-1

SC Olimpia MCMXXI – Minerul Ocna Dej 1-0

Sighetu Marmației – Lotus Băile Felix 1-0

SERIA 10 – CLASAMENT

SERIA 10 – CLASAMENT

  1. Zalău  16  11 4 1   29-11  37 puncte
  2. CS Olimpia SM  16  8 5 3  25-18  29
  3. Sântandrei  16  7 3 6  22-16  24
  4. Sighetu Marmației  16  7 3 6  26-23  24
  5. Lotus Băile Felix  16  6 5 5  16-16  23
  6. Victoria Carei  16  7 2 7  21-27  23
  7. Min. Ocna Dej  16  3 8 5  20-17  17
  8. SC Olimpia MCMXXI  16  4 4 8  19-35  16
  9. Sănătatea Cluj  16  4 3 9  19-25  15
  10. Minaur Baia Mare  16  2 5 9  16-28  11
  • Materialele despre Liga 3 le regăsiți în Secțiunea Fotbal Intern – Liga 3!
  • Vă așteptăm și pe pagina https://www.facebook.com/ultras24.ro

Advertisement

More in Fotbal Intern