Connect with us

Fotbal Intern

Liga 2 – Runda 18-a// Rezumat Video – Dacia Mioveni a învins-o pe Steaua și s-a calificat în play-off// Program+Rezultate+Clasament!

„Veteranul” Florin Purece și Afalna i-au adus Unirii Slobozia victoria în partida cu Progresul Spartac, ultima clasată, scor 2-0, ambele goluri fiind înscrise în prima repriză. Formația pregătită de Adrian Mihalcea a urcat pe locul 2, la egalitate de puncte cu Corvinul Hunedoara.

UPDATE// Dacia Mioveni a învins-o pe CSA Steaua, scor 2-0, în ultima partidă a rundei a 18-a, penultima a sezonului regulat. Grație celor trei puncte obținute în această seară, argeșenii s-au calificat în play-off, iar steliștii vor evolua în play-out.

La Miercurea Ciuc, partida a început la ora 12.00, Ceahlăul Piatra Neamț a încasat două goluri în primele 45 de minute, Jelena înscriind în minutele 3 și 23. FK Miercurea Ciuc a evoluat în inferioritate numerică din minutul 30!

CSM Reșița a învins-o pe Gloria Buzău, scor 2-0, prin golurile marcate în prima repriză de Elton și Drăghiceanu, și mai speră la calificarea în play-off.

Trei puncte importante au obținut CSM Slatina, 2-1 pe terenul Viitorul Pandurii Tg. Jiu, și Metaloglobus în confruntarea cu Unirea Dej, gazdele înscriind golul victoriei în minutul 90+5, prin Zakir.

Chindia Târgoviște nu a avut probleme în confruntarea cu CSM Alexandria, scor 3-0. și a urcat provizoriu pe loc de play-off, însă liderul CSC Șelimbăr s-a împiedicat pe terenul lui CS Tunari, scor 0-0.

În ultima partidă a zilei de sâmbătă (n.red. a început la ora 12.00), Corvinul Hunedoara a dispus de Campionii FC Argeș cu scorul de 2-0, ambele goluri fiind înscrise în prima repriză.

PROGRAMUL și REZULTATELE Etapei a 18-a:

Joi, 7 martie

Concordia Chiajna – CSC Dumbrăviţa 0-2 (0-0)

Au marcat: Paulevici (88), Ghinesci (90+4 – penalty)

Sâmbătă, 9 martie

CSM Reșița – Gloria Buzău 2-0 (2-0)

Au marcat: Elton (11), Drăghiceanu (22 – penalty)

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina 1-2 (1-2)

Au marcat: Gîrbița (37) – Riza (10), Toma (45)

CS Tunari – CSC Şelimbăr 0-0

Chindia Târgovişte – CSM Alexandria 3-0 (2-0)

Au marcat: Fedele (20, 45+2), Zivkovic (50)

Metaloglobus Bucureşti – Unirea Dej 2-1 (1-0)

Au marcat: Huiban (35), Zakir (90+5)   – Chira (71)

Sâmbătă, 9 martie 2024, ora 12:00

Corvinul Hunedoara – Campionii FC Argeş 2-0  (2-0)

Au marcat: Manolache (5), Chindriș (24)

Duminică, 10 martie 2024

Progresul Spartac – Unirea Slobozia 0-2 (0-2)

Au marcat: F. Purece (12), Afalna (30)

Duminică, 10 martie 2024

FK Miercurea Ciuc – Ceahlăul Piatra Neamţ 2-0 (2-0)

Au marcat: Jelena (3, 23)// Eliminat: A. Csuros (30 – cumul două cartonașe galbene)

Luni, 11 martie 2024

CS Mioveni – Steaua 2-0 (0-0)

Au marcat: Panait (60), Cărăruș (76)

CLASAMENT

1. CSC Șelimbăr  18  11 6 1  22-8  39

2. Corvinul  18 11 4 3  29-13  37

3. Unirea Slobozia  18  11 4 3  19-7  37

4. CS Mioveni  18  9 5 4  20-8  32

5. Gloria Buzău  18  9 4 5  26-21  31

6. FK Miercurea-Ciuc  18  9 4 5  18-13  31

7. Chindia  18  7 7 4  26-11  28

8. Ceahlăul  17  8 4 5  26-15  28

9. CSM Reșița  18  7 6 5  28-24  27

10. CSA Steaua  18  6  7 5  35-23  25

11. Metaloglobus  18  6 7 5  19-21  25

12. CSM Slatina  18  6 6 6  16-18  24

13.  Viitorul Pandurii  18  5 8 5  16-23  23

14. Concordia 18  5 7 6  22-18  22

15. CSC Dumbrăvița  18  6 4 8  18-21  22

16. FC Argeș  18  5 6 7  16-16  21

17. CS Tunari  18  3 7 8  15-30  16

18. Unirea Dej  18  4 1 13  13-23  13

19. CSM Alexandria  18  2 2 14  9-28  8

20. Progresul Spartac  18  0 1 17  9-46  1

REZUMAT VIDEO:

Advertisement

More in Fotbal Intern