Connect with us

Fotbal Intern

Liga 2 – Runda 17-a// Mare surpriză la Slobozia! Argeșul s-a chinuit, iar Slatina a rezistat în fața Reșiței, cu 2 eliminați// Rezultate+Program+Clasament

Șapte partide au fost programate azi, în antepenultima etapă a eșalonului secund, după ce ieri, la Buzău, Gloria a dispus de Corvinul Hunedoara cu scorul de 2-1.

Campionii FC Argeș s-a chinuit cu Progresul Spartac, ultima clasată, rămasă în inferioritate numerică încă din minutul 14. Piteștenii au câștigat la limită, cu 1-0, prin golul marcat de Buhăcian, din penalty, în minutul 17.

La Slatina, gazdele au reușit să termine la egalitate jocul cu CSM Reșița, scor 0-0, deși au evoluat, mai bine de 25 de minute, în doar 8 jucători de câmp. În minutul 62, Mitran a încasat al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, iar patru minute mai târziu Mondragon a primit direct roșu. 

Ceahlăul Piatra Neamț a obținut al doilea succes consecutiv de la reluarea campionatului, Jalba și Llulaku înscriind pentru cele 3 puncte în jocul cu timișenii de la CSC Dumbrăvița.

Victorii importante au înregistrat Chindia Târgoviște, 3-1 în deplasarea de la Dej, Metaloglobus în confruntarea cu Concordia Chiajna și CS Tunari, 1-0 la Alexandria.

De remarcat, Concordia Chiajna, CSC Dumbrăvița și CSM Alexandria au pierdut ambele partide oficiale din acest an.

În ultimul meci al zilei, început la ora 11.30, FK Miercurea Ciuc a câștigat pe terenul Unirii Slobozia, scor 1-0.

LIGA 2// PROGRAM – REZULTATE – RUNDA 17-a

Vineri, 1 martie 2024, ora 17:00

Gloria Buzău – Corvinul Hunedoara 2-1 (2-0)

Au marcat: Mihnea Rădulescu (8), Cristian Dumitru (12 – penalty) / Marius Coman (53– penalty)

Sâmbătă, 2 martie 2024, ora 11:00

Metaloglobus Bucureşti – Concordia Chiajna 2-0 (2-0)

Au marcat: Kouadio (30), Huiban (45)

Unirea Dej – Chindia Târgovişte 1-3 (0-2)

Au marcat: Golda (54) – Bogaciuc (24), Zivkovic (29), I. Pesic (66)

CSM Alexandria – CS Tunari 0-1 (0-1)

A marcat: D. Gheorghe

CSM Slatina – CSM Reșița 0-0

Eliminări Mitran (62 – cumul cartonașe galbene) Mondragon (66) – ambii de la CSM Slatina

Campionii FC Argeş – Progresul Spartac 1-0 (1-0)

A marcat:  Buhăcianu (17 – penalty)// Eliminat E. Radu (14) – Progresul Spartac

Ceahlăul Piatra Neamţ – CSC Dumbrăviţa 2-0 (1-0)

Au marcat: Cortelezzi (14), Llulaku (60 – penalty)

Sâmbătă, 2 martie 2024, ora 11:30

Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc 0-1 (0-1)

A marcat: Babati (32)

Duminică, 3 martie 2024, ora 12:00

CSC Şelimbăr – CS Mioveni 1-0 (1-0)

A marcat: Ignat (42)

Marți, 5 martie 2024, ora 19:00

Steaua – Viitorul Pandurii Târgu Jiu – DigiSport, PrimaSport

CLASAMENT

1. CSC Șelimbăr  17  11 5 1  22-8  38

2. Unirea Slobozia  17  10 4 3  17-7  34

3. Corvinul  17 10 4 3  27-13  34

4. Gloria Buzău  17  9 4 4  26-19  31

5. CS Mioveni  17  8 5 4  18-8  29

6. Ceahlăul  17  8 4 5  26-15  28

7. FK Miercurea-Ciuc  17  8 4 5  16-13  28

8. Chindia  17  6 7 4  23-11  25

9. CSM Reșița  17  6 6 5  26-24  24

10. Viitorul Pandurii  16  5 8 3  15-16  23

11. CSA Steaua  16  5  7 4  30-21  22

12. Concordia 17  5 7 5  22-16  22

13. Metaloglobus  17  5 7 5  17-20  22

14. FC Argeș  17  5 6 6  16-14  21

15. CSM Slatina  17  5 6 6  14-17  21

16. CSC Dumbrăvița  17  5 4 8  16-21  19

17. CS Tunari  17  3 6 8  15-30  15

18. Unirea Dej  17  4 1 12  12-21  13

19. CSM Alexandria  17  2 2 13  9-25  8

20. Progresul Spartac  17  0 1 16  9-44  1

More in Fotbal Intern