Campionii FC Argeș a promovat în SuperLiga României cu două etape înainte de încheierea play-off-ului Ligii 2 și cu un mai repede decât și-a propus președintele Dani Coman, atunci când a negociat preluarea clubului piteștean.
Argeșul a început sezonul 2024-2025 al Ligii 2 cu Nicoale Dică antrenor principal, obiectivul principal fiind formarea unei echipe competitive și clasarea în play-off.
După 7 etape de fotbal anost, Dani Coman a înțeles că prietenia cu Dică nu ține loc de rezultate. Calificarea echipei în play-off-ul competiției era serios pusă la îndoială și, după o îndelungă cugetare, a decis să taie în carne vie: staff nou, cu Bogdan Andone „principal” și Marius Suller antrenor secund.
Andone a debutat pe banca Argeșului cu o înfrângere, 0-1 la Mioveni (acasă) cu Corvinul Hunedoara și nimic bun nu se întrevedea la orizont.
Cu multă pasiune, efort și principii fotbalistice „bătute în cuie”, Bogdan Andone a reușit să-i dea echipei constanță în rezultate: 18 meciuri fără înfrângere!
Evident, din meniul jucătorilor nu au lipsit eclerele!
”Îi mulţumesc lui Dumnezeu că după minunea de anul trecut de la Botoşani, când am reuşit să salvăm echipa chiar pe acest stadion, la un baraj cu Mioveni, mi-a dăruit această imensă bucurie. Nu am cuvinte să-i mulţumesc.
Nu e o emoţie foarte mare, pentru că ne-am pregătit foarte bine. Din momentul în care am preluat echipa suntem echipa cu cele mai multe puncte, suntem pe primul loc în momentul de faţă, eram la 12 puncte de Miercurea Ciuc. Băieţii au făcut o muncă extraordinară şi e meritul lor în totalitate.

Ştiam că e foarte important să intrăm în play-off, a fost cel mai important lucru, eram pe locul 13, trecuseră destul de multe etape, erau multe echipe care se luptau pentru locurile 5-6 şi era important, ştiam că va urma pregătirea de iarnă, care a fost extraordinar de bine făcută de jucători, în primăvară am arătat ireproşabil şi ca joc, ca atitutine, ca tot ce înseamnă un club sănătos.

Anul ăsta a rămas tava cu eclere în continuare, băieţii s-au obişnuit, orice joc şi orice miuţă la antrenament se joacă pe eclere. Cum am spus, e meritul lor, e meritul lui Dani Coman, e meritul domnului primar, care ne-a ţinut”, a declarat Bogdan Andone, citat de OrangeSport.
Fotbal Intern
Oficial// Oțelul Galați – transferul cu numărul 5!
Fotbal Intern
Oficial// Petrolul a ajuns la transferul cu numărul 7
Cupa Romaniei 2024/2025
Cupa României Betano – Start în grupele fazei regionale!/ Vezi rezultatele înregistrate
Ultimele Stiri
-
Fotbal Intern
/ 3 ore agoOficial// Sepsi a transferat un fundaș dreapta brazilian
Sepsi Sfântu Gheorghe a perfectat transferul fotbalistului brazilian Gustavo Cascardo (29 de ani), ultima...
By Bogdan Badiu -
Din Voleu
/ 6 ore agoOficial// Se retrage fără tam-tam și focuri de artificii
Mihai Stoica – președintele Consiliului de Administrație al FCSB – a declarat că Vlad...
By Ultras24 -
Fotbal Intern
/ 19 ore agoMeciuri amicale – duminică, 21 mai 2026// U Cluj pierde în fața Croației U19!/ Victorii pentru CSU Craiova, UTA și Sepsi
Sepsi Sfântu Gheorghe, revenită în SuperLiga României, a întâlnit în primul amical verii, pe...
-
Fotbal Intern
/ 2 zile agoOficial// În ultimele 24 de ore, UTA a transferat un fundaș central și un atacant/ CV-ul fundașului e O.K.!
UTA l-a înlocuit pe Florent Poulolo, plecat în această vară la U Cluj, cu...
Cele mai citite
S-au disputat meciurile din manșa tur a barajului de promovare în Liga 3/ Trei partide nu s-au jucatiunie 20, 2026Codin Samoila

