Pe „Ion Oblemenco”, în runda a doua a SuperLigii, UTA a pierdut în fața Universității Craiova, scor 2-4, și va juca etapa viitoare cu Universitatea Cluj, la Arad.
Mircea Rednic, tehnicianul „textiliștilor” arădeni, s-a arătat dezamăgit, așa cum era firesc, de prestația jucătorilor săi, considerând că puteau scoate cel puțin un punct în această partidă dacă se concentrau mai mult.
”Sunt goluri luate pe greșelile noastre, primul din fază fixă, deci până atunci nici nu au ajuns la poartă. Noi am avut câteva contraatacuri periculoase, dar apoi să iei gol din fază fixă… aici e vorba de responsabilitate, și nu e prima oară când se întâmplă asta.
Reușim să egalăm, să echilibrăm, iar apoi pe o degajare de portar să iei golul pe care l-am luat. Normal că trebuie să și recunoaștem că banca a făcut diferența, ceea ce nu e cazul la noi. Cei care au intrat la noi nu au reușit să se ridice nici măcar la nivelul celor pe care i-au înlocuit.
De ce trebuie să reacționăm numai după ce luăm gol? Și după golul doi am ieșit la joc, am avut situații, la 3-1 iar am reușit să înscriem, dar după facem o greșeală impardonabilă, nu știu dacă a fost sau nu fault, pentru că în repriza a doua pentru ei se dădea cu mare ușurință.
Nu mai contează, dar îmi pare rău pentru că 3-2 era altfel, diferența e un pic cam mare.
Numai de bine le-am spus. Eu mă lupt pentru ei, împreună cu conducerea am creat condiții financiare, am mărit bugetul și vreau să-mi arate asta. Cu mine nu se joacă, indiferent că vorbim de jucătorii vechi sau noi din lot.
O să fie greu. Aveau o zi și jumătate liberă, dar acum nu mai, doar o zi. Cu mine nu te joci! Știu ce sacrificii s-au făcut și cât m-am implicat ca ei să fie fericiți. Nu e vorba de evaluare, că au calitate, au fost momente bune de joc, dar trebuie să înțeleagă că e alt nivel, nu mai e UTA care își propune să nu retrogradeze.

Foto: Digi Sport/ Mircea Rednic – UTA
Nu înseamnă că nu am răbdare. Diferența a fost făcută de jucătorii intrați de pe bancă. Noi deja avem vreo trei jucători care au semnat și pe care nu am reușit să-i legitimăm. Noi când aducem un jucător extracomunitar… avem doi jucători pe care ne-am fi bazat, fundaș stânga și atacant, care au semnat cu noi și pe care nu i-am putut folosi.
Ne mișcăm greu, trebuie mai mult. Alții cum pot să aducă jucători africani așa repede, iar noi nu? E greu. Ei au semnat înainte să înceapă campionatul. Am nevoie de concurență, au ieșit jucătorii și nu a mai fost același lucru”, a declarat Mircea Rednic, preluat de Digi Sport.
Fotbal Intern
Oficial// Oțelul Galați – transferul cu numărul 5!
Fotbal Intern
Oficial// Petrolul a ajuns la transferul cu numărul 7
Cupa Romaniei 2024/2025
Cupa României Betano – Start în grupele fazei regionale!/ Vezi rezultatele înregistrate
Ultimele Stiri
-
Fotbal Intern
/ 12 ore agoOficial// Jamaicanul Ronaldo Webster (24 de ani) a ajuns în cantonamentul CSU Craiova/ Vezi anunțul campioanei României
Fundașul stânga jamaican Ronaldo Webster (24 de ani, 1, 75 metri) a ajuns în...
By Noval Adrian -
Fotbal Intern
/ 20 de ore agoRăsturnare de situație: Paul Iacob continuă cu Oțelul Galați!
În această vară, fundașul central Paul Iacob a încercat să prindă un transfer în...
By Ultras24 -
Fotbal Intern
/ 20 de ore agoOficial// FCSB a transferat un „puști” brazilian de 16 ani!
În prima zi a săptămânii, FCSB l-a înregistrat pe tânărul jucător brazilian Matheus Benjamin...
By Ultras24 -
Din Voleu
/ 23 de ore agoNews Alert// Ne pregătim de stabilirea țintarului SuperLigii 2026-2027/ LPF a comunicat data oficială a tragerii la sorți
Sezonul 2026/2027 din SuperLiga României va debuta vineri, 17 iulie, însă în 12 iulie...
Cele mai citite
S-au disputat meciurile din manșa tur a barajului de promovare în Liga 3/ Trei partide nu s-au jucatiunie 20, 2026Codin Samoila


